Specific Process Knowledge/Characterization/XPS/XPS elemental composition: Difference between revisions
Appearance
| Line 491: | Line 491: | ||
= nut = | = nut = | ||
{| {{table}}| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''Shell'''| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''K'''| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''L1'''| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''L2'''| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''L3'''| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''M1'''| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''M2'''| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''M3'''| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''M4'''| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''M5'''| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''N1'''| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''N2'''| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''N3'''| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''N5'''| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''N6'''| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''N7'''| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''O1'''| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''O2'''| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''O3'''| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''O4'''| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''O5'''| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''P1'''| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''P2'''| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''P3'''|-| Orbital||1s||2s||2p1/2||2p3/2||3s||3p1/2||3p3/2 ||3d3/2||3d5/2||4s||4p1/2||4p3/2||4d3/2||4d5/2||4f7/2||5s||5p1/2 ||5p3/2||5d3/2||5d5/2||6s||6p1/2||6p3/2|-| 80 | {| {{table}} | ||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''Shell''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''K''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''L1''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''L2''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''L3''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''M1''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''M2''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''M3''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''M4''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''M5''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''N1''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''N2''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''N3''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''N5''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''N6''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''N7''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''O1''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''O2''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''O3''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''O4''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''O5''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''P1''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''P2''' | |||
| align="center" style="background:#f0f0f0;"|'''P3''' | |||
|- | |||
| Orbital||1s||2s||2p1/2||2p3/2||3s||3p1/2||3p3/2 ||3d3/2||3d5/2||4s||4p1/2||4p3/2||4d3/2||4d5/2||4f7/2||5s||5p1/2 ||5p3/2||5d3/2||5d5/2||6s||6p1/2||6p3/2 | |||
|- | |||
| 80 Hg||83102||14839||14209||12284||3562||3279||2847||2385||2295||802,2||680,2||576,6||378,2||358,8||104||99,9||127||83,1||64,5||9,6||7,8|||| | |||
|- | |||
| 81 Tl||85530||15347||14698||12658||3704||3416||2957||2485||2389||846,2||720,5||609,5||405,7||385||122,2||117,8||136||94,6||73,5||14,7||12,5|||| | |||
|- | |||
| 82 Pb||88005||15861||15200||13035||3851||3554||3066||2586||2484||891,8||761,9||643,5||434,3||412,2||141,7||136,9||147||106,4||83,3||20,7||18,1|||| | |||
|- | |||
| 83 Bi||90524||16388||15711||13419||3999||3696||3177||2688||2580||939||805,2||678,8||464||440,1||162,3||157||159,3||119||92,6||26,9||23,8|||| | |||
|- | |||
| 84 Po||93105||16939||16244||13814||4149||3854||3302||2798||2683||995||851||705||500||473||184||184||177||132||104||31||31|||| | |||
|- | |||
| 85 At||95730||17493||16785||14214||4317||4008||3426||2909||2787||1042||886||740||533||507||210||210||195||148||115||40||40|||| | |||
|- | |||
| 86 Rn||98404||18049||17337||14619||4482||4159||3538||3022||2892||1097||929||768||567||541||238||238||214||164||127||48||48||26|| | |||
|- | |||
| 87 Fr||101137||18639||17907||15031||4652||4327||3663||3136||3000||1153||980||810||603||577||268||268||234||182||140||58||58||34||15 | |||
|- | |||
| 88 Ra||103922||19237||18484||15444||4822||4490||3792||3248||3105||1208||1058||879||636||603||299||299||254||200||153||68||68||44||19 | |||
|- | |||
| 89 Ac||106755||19840||19083||15871||5002||4656||3909||3370||3219||1269||1080||890||675||639||319||319||272||215||167||80||80||—||— | |||
|- | |||
| 90 Th||109651||20472||19693||16300||5182||4830||4046||3491||3332||1330||1168||966,4||712,1||675,2||342,4||333,1||290||229||182||92,5||85,4||41,4||24,5 | |||
|- | |||
| 91 Pa||112601||21105||20314||16733||5367||5001||4174||3611||3442||1387||1224||1007||743||708||371||360||310||232||232||94||94||—||— | |||
|- | |||
| 92 U||115606||21757||20948||17166||5548||5182||4303||3728||3552||1439||1271||1043||778,3||736,2||388,2||377,4||321||257||192||102,8||94,2||43,9||26,8 | |||
|- | |||
|} | |||