Jump to content

Specific Process Knowledge/Lithography/Coaters: Difference between revisions

Taran (talk | contribs)
Taran (talk | contribs)
Line 135: Line 135:
|style="background:LightGrey; color:black"|Coating thickness
|style="background:LightGrey; color:black"|Coating thickness
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
1-3 µm
*1 - 3 µm
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
1.6-5 µm
*1.6 - 5 µm
|-
|-
|style="background:LightGrey; color:black"|Response 2
|style="background:LightGrey; color:black"|HMDS contact angle
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
*Performance range
*~ 60 - 90°
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
*Performance range
*~ 60 - 90°
|-
|-
!style="background:silver; color:black" align="center" valign="center" rowspan="2"|Process parameter range
!style="background:silver; color:black" align="center" valign="center" rowspan="4"|Process parameters
|style="background:LightGrey; color:black"|Parameter 1
|style="background:LightGrey; color:black"|Spin speed
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
*Range
*10 - 9990 rpm
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
*Range
*10 - 9990 rpm
|-
|-
|style="background:LightGrey; color:black"|Parameter 2
|style="background:LightGrey; color:black"|Spin acceleration
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
*Range
*1000 - 50000 rpm/s
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
*Range
*1000 - 50000 rpm/s
|-
|style="background:LightGrey; color:black"|Hotplate temperature
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
*90°C
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
*110°C
|-
|style="background:LightGrey; color:black"|HMDS priming temperature
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
*50°C
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
*50°C
|-
|-
!style="background:silver; color:black" align="center" valign="center" rowspan="3"|Substrates
!style="background:silver; color:black" align="center" valign="center" rowspan="3"|Substrates
|style="background:LightGrey; color:black"|Batch size
|style="background:LightGrey; color:black"|Substrate size
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
*<nowiki>#</nowiki> small samples
*100 mm wafers
*<nowiki>#</nowiki> 50 mm wafers
*<nowiki>#</nowiki> 100 mm wafers
*<nowiki>#</nowiki> 150 mm wafers
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
*<nowiki>#</nowiki> small samples
*100 mm wafers  
*<nowiki>#</nowiki> 50 mm wafers
*<nowiki>#</nowiki> 100 mm wafers
*<nowiki>#</nowiki> 150 mm wafers  
|-
|-
| style="background:LightGrey; color:black"|Allowed materials
| style="background:LightGrey; color:black"|Allowed materials
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
*Allowed material 1
*Silicon
*Allowed material 2
*Glass
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
*Silicon
*Glass
|-
|style="background:LightGrey; color:black"|Batch
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
*1 - 25
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
|style="background:WhiteSmoke; color:black"|
*Allowed material 1  
*1 - 25
*Allowed material 2
*Allowed material 3
|-  
|-  
|}
|}